SKU M140NP92RH
Carlisle Brass M140NP92RH Narrow Plate - Scroll Lever Furniture (92mm C/C) - (Right Hand) (On1) Polished Brass
0 (0 Reviews)
SKU M140NP92RH
0 (0 Reviews)
Fashionable, traditional style scroll lever on a Euro lock narrow backplate. It has a Euro profile keyhole 92mm c/c and operates a multipoint lock. Right hand version. This handle is handed depending on which side the door is hinged and whether... Read More
SKU
M140NP92RH
In Stock with Supplier (78)
Delivery within 2 to 3 Working Days (Supplier Stocked Item)
In Stock
UNIT : Pair
Key Features
  • Carlisle Brass
  • Narrow Plate - Scroll Lever Furniture (Right Hand)
  • Made From:  Solid brass
  • Lever Length:  118mm
  • Projection:  75mm
  • Backplate Length:  208mm
  • Backplate Width:  26mm
  • Fixing Centres:  123mm
  • Lock Centres:  92mm
  • Sold as PAIR
  • Fixings Supplied
  • Suitable for domestic and commercial use
  • Comes with a 10 year mechanical guarantee
Product Details
  • Carlisle Brass
  • Made From:  Solid brass
  • Lever Length:  118mm
  • Projection:  75mm
  • Backplate Length:  208mm
  • Backplate Width:  26mm
  • Fixing Centres:  123mm
  • Lock Centres:  92mm
  • Sold as PAIR
  • Fixings Supplied
Technical Specifications
More Information
Delivery information Delivery within 2 to 3 working days (Supplier Stocked Item)
Finish Polished Brass
Material Solid Brass
Style Traditional
Brand Carlisle Brass
Unit Pair
Write Your Own Review
You're reviewing:Carlisle Brass M140NP92RH Narrow Plate - Scroll Lever Furniture (92mm C/C) - (Right Hand) (On1) Polished Brass