SKU SQ30-50-KD
SQUIRE Stronglock 30 Series Laminated Closed Shackle Padlock - 50mm KD Closed Shackle Boxed
0 (0 Reviews)
SKU SQ30-50-KD
0 (0 Reviews)
The SQUIRE Stronglock 30 Series Laminated Closed Shackle Padlock (50mm) is designed for enhanced security in high-risk environments. Featuring a laminated steel body and a hardened, closed shackle, this padlock provides superior resistance against... Read More
SKU
SQ30-50-KD
In Stock with Supplier
Key Features
  • SQUIRE
  • Stronglock 30 Series Laminated Closed Shackle Padlock -
  • KD Closed Shackle Boxed
  • Weight:   0.57 kg
  • Body Width:   51mm
  • Body Thickness:   29mm
  • Shackle Diameter:   9mm
  • Vertical Shackle Clearance:   19mm
  • Horizontal Shackle Clearance:   16mm
  • Key Blank or Number of Combinations:   KB 02
Product Details
  • SQUIRE
  • KD Closed Shackle Boxed
  • Weight:   0.57 kg
  • Body Width:   51mm
  • Body Thickness:   29mm
  • Shackle Diameter:   9mm
Technical Specifications
More Information
Delivery information Delivery within 2 to 3 working days (Supplier Stocked Item)
Brand Squire
Write Your Own Review
You're reviewing:SQUIRE Stronglock 30 Series Laminated Closed Shackle Padlock - 50mm KD Closed Shackle Boxed