SKU B-3K70-SC-73-LH
Union 5 Lever Detainer Mortice Sash Lock Ss 73mm Case Lh B-3K70-SC-73-LH
0 (0 Reviews)
SKU B-3K70-SC-73-LH
0 (0 Reviews)
SKU
B-3K70-SC-73-LH
In Stock with Supplier
Key Features
  • Union
  • 5 Lever Detainer Mortice Sash Lock
  • Force resistant, anti-pick and anti-saw security features
  • Available with square forend and striking plate
  • 14mm bolt throw
  • Deadbolt: Brass, with hardened steel rollers
  • Latch Bolt: Brass
  • Follower: Sintered Iron
  • Keys supplied: Supplied with 2 keys
  • 10 Year Guarantee
  • Case Size:  73mm
  • Backset:   44mm
Product Details
  • Union
  • 14mm bolt throw
  • Latch Bolt: Brass
  • Follower: Sintered Iron
  • 10 Year Guarantee
  • Case Size:  73mm
  • Backset:   44mm
Technical Specifications
More Information
Delivery information Delivery within 2 to 3 working days (Supplier Stocked Item)
Finish Satin Chrome
Style British Standard
Type 5 Lever
Brand Union
Size 73mm
Backset Size 44mm
Write Your Own Review
You're reviewing:Union 5 Lever Detainer Mortice Sash Lock Ss 73mm Case Lh B-3K70-SC-73-LH