Union British Standard 5 Lever Mortice Dead Lock 20mm Dead Bolt Polished Brass 80mm Case B-3G114E-PL-80
Choose Your Finish
UNIT : Each
Key Features
- Union
- British Standard 5 Lever Mortice Dead Lock
- Force resistant, anti drill, antipick and antisaw security features
- Available with square forend and striking plate
- Standard differ supplied with 3 keys. For locks to pass please specify number of keys required.
- Can be supplied on patented RKS key section to prevent illicit copying of keys
- Case Size: 80mm
- Backset: 60mm
Product Details
- Union
- Case Size: 80mm
- Backset: 60mm
Technical Specifications
|---|---|
| Finish | Polished Brass |
| Style | British Standard |
| Type | 5 Lever |
| Brand | Union |
| Size | 80mm |
| Backset Size | 60mm |