SKU G4053-101-PSS
0 (0 Reviews)
SKU G4053-101-PSS
0 (0 Reviews)
Choose Your Size
SKU
G4053-101-PSS
Pre-Order
Pre-Order — Delivery within 3 to 4 Weeks
Pre-Order
Key Features
  • Imperial Locks
  • Mortice Upright Latch
  • Polished Stainless Steel
  • Operation: Latchbolt operated by lever handle or knob from either side
  • Latchbolt: Brass, reversible. Projection 12mm
  • Lock Case: 101mm
  • Backset: 82mm
Product Details
  • Imperial Locks
  • Mortice Upright Latch
  • Polished Stainless Steel
  • Lock Case: 101mm
  • Backset: 82mm
Technical Specifications
More Information
Delivery information Delivery within 3 to 4 weeks (Supplier Stocked Item)
Finish Polished Stainless
Style Architectural
Type Upright Latch
Brand Imperial Locks
Size 101mm
Backset Size 82mm