SKU CBH-102-BRZ
STEELWORKS Concealed Bearing Fire Door Hinge Grade 14 102mm x 76mm x 3mm Bronze
0 (0 Reviews)
SKU CBH-102-BRZ
0 (0 Reviews)
SKU
CBH-102-BRZ
In Stock with Supplier
Delivery within 2 to 3 working days (Supplier Stocked Item)
In Stock
UNIT : Pair
Key Features
  • STEELWORKS
  • Concealed Bearing Fire Door Hinge
  • Grade 14
  • Finish:  Bronze
  • Width:  76mm
  • Height:  102mm
  • Leaf Thickness:  3mm
Product Details
  • STEELWORKS
  • Grade 14
  • Finish:  Bronze
  • Width:  76mm
  • Height:  102mm
  • Leaf Thickness:  3mm
Technical Specifications
More Information
Delivery information Delivery within 2 to 3 working days (Supplier Stocked Item)
Material Stainless Steel Grade 201
Style Concealed Bearing
Type Grade 14
Brand Steelworks
Size 102mm
Product Length 102mm
Product Width 76mm
Product Thickness 3mm
Unit Pair
Fixings Supplied Fixings Included
Manufacturer Guarantee 1 Year Guarantee
Internal External Usage For Internal Use
Max Door Weight 160KG
Write Your Own Review
You're reviewing:STEELWORKS Concealed Bearing Fire Door Hinge Grade 14 102mm x 76mm x 3mm Bronze