Union 5 Lever Mortice Dead Lock 14mm Dead Bolt Polished Brass 67mm Case B-3G115-PL-67
The Union 5 Lever Mortice Dead Lock is a high-security locking solution with a 14mm deadbolt for exceptional protection. Crafted with precision engineering, this lock is designed to offer robust security for your doors. Its five-lever mechanism... Read More
- Union
- 5 Lever Mortice Dead Lock 14mm Dead Bolt
- Force resistant, anti drill, anti-pick and antisaw security features
- Available with square forend and striking plate
- Standard differ supplied with 2 keys. For locks to pass please specify number of keys required.
- Keying Groups: Standard differ or to pass. Not suitable for master keying.
- Case Size: 67mm
- Backset: 40mm
Product Details
- Union
- Case Size: 67mm
- Backset: 40mm
Technical Specifications
| Delivery information | Delivery within 2 to 3 working days (Supplier Stocked Item) |
|---|---|
| Finish | Polished Brass |
| Type | 5 Lever |
| Brand | Union |
| Size | 67mm |
| Backset Size | 40mm |