SKU B-3C10-PL-73
Union Euro Profile Cylinder Mortice Dead Lock Polished Brass 73mm Case B-3C10-PL-73
0 (0 Reviews)
SKU B-3C10-PL-73
0 (0 Reviews)
C-Series heavy duty euro profile cylinder mortice deadlock (case only) for use on timber doors hinged on the left or right. Not suitable for use on doors less than 40mm thick. Available with square forend and striking plate. Bolt through fixings for... Read More
SKU
B-3C10-PL-73
In Stock with Supplier
Key Features
  • Union Euro Profile Cylinder Mortice Dead Lock Polished Brass 73mm
  • Deadbolt is locked or unlocked by euro profile cylinder from either side
  • Force resistant and antisaw security features
  • For timber door hinged on the left or the right
  • 14mm bolt throw
Product Details
  • 14mm bolt throw
Technical Specifications
More Information
Delivery information Delivery within 2 to 3 working days (Supplier Stocked Item)
Finish Polished Brass
Style British Standard
Type Euro Profile
Brand Union
Size 73mm
Write Your Own Review
You're reviewing:Union Euro Profile Cylinder Mortice Dead Lock Polished Brass 73mm Case B-3C10-PL-73