Zoo Hardware PRTL76FD-S-PVDPB Project Tubular Latch 76mm - UKCA/CE, Square Forend, Polished Brass PVD
The Zoo Hardware Project Tubular Latch 76mm with a square forend is a high-quality, reliable latch designed for modern interior doors. Certified with UKCA and CE markings, it meets essential safety and performance standards, making it suitable for... Read More
Key Features
- Zoo Hardware
- Square Forend,
- Case Size: 76mm
- Back Set: 64mm
- Tubular bolt through latch.
- Guided latch bolt.
- Adjustable strike.
Product Details
- Zoo Hardware
- Square Forend,
- Case Size: 76mm
- Back Set: 64mm
- Tubular bolt through latch.
- Guided latch bolt.
- Adjustable strike.
Technical Specifications
|---|---|
| Finish | Polished Brass |
| Style | Economy |
| Type | Tubular Latch |
| Brand | Zoo Hardware |
| Size | 76mm |
| Backset Size | 57mm |