SKU G4053-63-IBMA
Mortice Upright Latch-63mm Case -45mm Backset G4053 By Imperial Locks Imitation Bronze G4053-63-IBMA
0 (0 Reviews)
SKU G4053-63-IBMA
0 (0 Reviews)
The Imperial Locks G4053 Mortice Upright Latch with a 63mm measurement is a reliable and durable door latch designed for mortice lock installations. This upright latch is crafted for secure closure and easy operation on interior doors. The 63mm... Read More
Choose Your Size
SKU
G4053-63-IBMA
  • Mortice Upright Latch
  • Bronze Metal Antique
  • Operation: Latchbolt operated by lever handle or knob from either side
  • Latchbolt: Brass, reversible. Projection 12mm
  • Lock Case: 63mm
  • Backset:  45mm
  • Mortice Upright Latch
  • Bronze Metal Antique
  • Lock Case: 63mm
  • Backset:  45mm
Finish Bronze
Brand Imperial Locks
Size 63mm
Backset Size 45mm