SKU G4053-76-IBMA
Mortice Upright Latch-76mm Case -57mm Backset G4053 By Imperial Locks Imitation Bronze G4053-76-IBMA
0 (0 Reviews)
SKU G4053-76-IBMA
0 (0 Reviews)
The Imperial Locks G4053 Mortice Upright Latch with a 76mm measurement is a durable and reliable component designed for mortice lock installations. This upright latch is crafted to provide secure closure and convenient operation on interior doors.... Read More
Choose Your Size
SKU
G4053-76-IBMA
  • Mortice Upright Latch
  • Bronze Metal Antique
  • Operation: Latchbolt operated by lever handle or knob from either side
  • Latchbolt: Brass, reversible. Projection 12mm
  • Lock Case: 76mm
  • Backset:  57mm
  • Mortice Upright Latch
  • Bronze Metal Antique
  • Lock Case: 76mm
  • Backset:  57mm
Finish Bronze
Brand Imperial Locks
Size 76mm
Backset Size 57mm