SKU HES3D-120DC
SUGASTSUNE HES3D-120DC 3-WAY ADJUSTABLE CONCEALED HINGE SATIN CHROME
0 (0 Reviews)
SKU HES3D-120DC
0 (0 Reviews)
Choose Your Size
SKU
HES3D-120DC
In Stock (7)
Next Day Delivery (on orders placed before 1:30pm)
Key Features
  • Max door weight: 30kg/2pc, 40kg/3pc
  • Min. door thickness: 29mm
  • Max door width: 900mm
  • Max door height: 2400mm
  • Parts Included
    • Countersunk head tapping screw 5×20
    • Hex. wrench (a nominal diameter 3)
    • Cutout template
    Sold Separately
    • Installation template HES3D-120-TMP (P.474)
    • Metal door bracket 120BKT (P.475)
Product Details
  • Min. door thickness: 29mm
  • Max door width: 900mm
  • Max door height: 2400mm
  • Parts Included
    • Cutout template
    Sold Separately
Technical Specifications
More Information
Finish Satin Chrome
Material Zinc Alloy
Style Concealed
Type Designer
Brand Sugatsune
Size 120mm
Product Length 120mm
Product Width 25mm
Unit Each
Fixings Supplied Fixings Included
Max Door Weight 40KG
Technical Specifications
Thin profile (21mm) allows for shallow mortise.
Jig (sold separately) makes installation easy.
Vertical, horizontal and depth adjustment possible post-installation (3way).