SKU HES3D-70DC
SUGASTSUNE HES3D-70DC 3-WAY ADJUSTABLE CONCEALED HINGE SILVER
0 (0 Reviews)
SKU HES3D-70DC
0 (0 Reviews)
Choose Your Size
SKU
HES3D-70DC
In Stock (4)
Next Day Delivery (on orders placed before 1:30pm)
Key Features
  • 3-WAY adjustment function allows vertical,
  • horizontal and depth adjustment after installation.
  • Hinge leaves separate for easy installation.
  • Covers hide screw heads for clean appearance.
  • Includes steel countersunk wood screws.
  • Small size for min. 3/4" panel thickness.
  • Door weight: Max. 9 kg (19.8 lbs)/2 pcs, 12 kg (26.4 lbs)/3 pcs
  • Door thickness: Min. 19 mm (3/4")
  • Max. door size: H 1200 mm × W 600 mm (47-1/4" × 23-5/8")
Product Details
Technical Specifications
More Information
Finish Silver
Material Zinc Alloy
Style Concealed
Type Designer
Brand Sugatsune
Size 70mm
Product Length 70mm
Product Width 14mm
Unit Each
Fixings Supplied Fixings Included
Technical Specifications
Small HES series can be applied with Min. door thickness of 19 mm.