SKU HES3D-70DN
SUGASTSUNE HES3D-70DN 3-WAY ADJUSTABLE CONCEALED HINGE CHAMPAGNE GOLD
0 (0 Reviews)
SKU HES3D-70DN
0 (0 Reviews)
Choose Your Size
SKU
HES3D-70DN
In Stock (5)
Next Day Delivery (on orders placed before 1:30pm)
Key Features
  • 3-WAY adjustment function allows vertical,
  • horizontal and depth adjustment after installation.
  • Hinge leaves separate for easy installation.
  • Covers hide screw heads for clean appearance.
  • Includes steel countersunk wood screws.
  • Small size for min. 3/4" panel thickness.
  • Door weight: Max. 9 kg (19.8 lbs)/2 pcs,
  • 12 kg (26.4 lbs)/3 pcs
  • Door thickness: Min. 19 mm (3/4")
  • Max. door size:
  • H 1200 mm × W 600 mm (47-1/4" × 23-5/8")
Product Details
  • 12 kg (26.4 lbs)/3 pcs
  • Max. door size:
Technical Specifications
More Information
Finish Satin Nickel
Material Zinc Alloy
Brand Sugatsune
Size 70mm