SUGASTSUNE HES3D-70DN 3-WAY ADJUSTABLE CONCEALED HINGE CHAMPAGNE GOLD
Key Features
- 3-WAY adjustment function allows vertical,
- horizontal and depth adjustment after installation.
- Hinge leaves separate for easy installation.
- Covers hide screw heads for clean appearance.
- Includes steel countersunk wood screws.
- Small size for min. 3/4" panel thickness.
- Door weight: Max. 9 kg (19.8 lbs)/2 pcs,
- 12 kg (26.4 lbs)/3 pcs
- Door thickness: Min. 19 mm (3/4")
- Max. door size:
- H 1200 mm × W 600 mm (47-1/4" × 23-5/8")
Product Details
- 12 kg (26.4 lbs)/3 pcs
- Max. door size:
Technical Specifications
|---|---|
| Finish | Satin Nickel |
| Material | Zinc Alloy |
| Brand | Sugatsune |
| Size | 70mm |