SKU HDL102MBZ
Ironzone Heavy Duty Bolthrough Tubular Latch 102mm with 83mm Backset Matt Bronze
0 (0 Reviews)
SKU HDL102MBZ
0 (0 Reviews)
Product Overview:The IRONZONE HDL102MBZ Matt Bronze Project Tubular Latch is a 102mm heavy-duty latch suitable for both lever handles and unsprung door knobs.It is reversible, allowing easy on-site adjustment for left or right-handed... Read More
SKU
HDL102MBZ
In Stock (1)
Next Day Delivery (on orders placed before 1:30pm)
Key Features
  • Ironzone
  • Heavy Duty Bolthrough Tubular Latch
  • with:  102mm
  • Backset:  83mm
  • Suitable for Bolt Through Fixing
  • 10 Year Mechanical Guarantee
  • Successfully fire tested in accordance BS EN1634
  • Suitable for use on 30 and 60 minute timber fire doors
Product Details
  • Ironzone
  • with:  102mm
  • Backset:  83mm
  • 10 Year Mechanical Guarantee
Technical Specifications
More Information
Finish Matt Bronze
Material Steel
Style Architectural
Type Tubular Latch
Brand IronZone
Size 102mm
Backset Size 83mm
Product Length 102mm
Product Thickness 23mm